Londýn sú ľudia

Autor: Monika Šťastniaková | 29.9.2014 o 10:33 | Karma článku: 4,49 | Prečítané:  685x

Tretíkrát v Londýne a vždy tak inak. Ako by to zažívali tri rôzne bytosti. Mení sa, vyvíja, miestami dokonca múdrie a kvitne do krásy ...túto sebalásku jednoducho nevie zastaviť J Ona a Londýn. Hrdý, majestátny a stovky rokov pompézne stojaci Londýn. 

Ach koľkí ho chceli dobiť, položiť na kolená, dokázať svetu, že na to majú, že ich toto monštrum nepohltí, lež vystrelí na cestu lesku a bohatstva. Koľkým sa to aj podarilo! Bohu vďaka a Lodnýnu trikrát: „Sláva! Sláva! Sláva!“ Kde sú však tí všetci, ktorí v rúšku tmy posedávali na Victoria Station, aby sa so sklopeným pohľadom vytratili zo zrakov do nebies sa týčiacich Londýnskych budov. Je to stroj, ktorý nezastavíš, láva, ktorej neurčíš cestu, tikot hodín, ktorými nezmeníš svet, ale môžeš nájsť smer. Kde sú tí, ktorí nepochopili, že pozlátko ešte nie je čokoláda. Londýn je výzva, ktorú si stanov, ak sa neuspokojuješ s vetrom zmien, ktoré ťa hádžu zo strany na stranu. Londýn je woow.

Tam kdesi v parku (Monika Šťastniaková)

Prvýkrát bola mladá, s veľkými snami, ešte väčšími očakávaniami, no minimálnou odvahou zabojovať. Privreté oči letnej noci kedysi dávno nezazreli dievčinu prechádzať prekrásnym mestom, keď sa vracala domov zo spoly prehratej misie.

Druhýkrát bola tiež mladá, sny si plnila, skúsenosti zbierala, no možnosti, ktoré jej svet ponúkol, zatienili veľkosť duševných zážitkov a ostala polozatvorená v jednej malej časti mesta skoro týždeň.

Mostová (Monika Šťastniaková )

Tretíkrát sa vrátila tretia bytosť. Staršia, nie stará. Múdrejšia, no stále smädná po odpovediach. Otvorená novým cestám, no opatrná, kam sadá. Štyri dni zvedavých očí, srdca ako špongia a schopných rečníckych znalostí jej dali tak veľa. Keď raz zažijete iný svet, ešte viac milujte svoj domov. Ale zároveň si vážite to cudzie. Konfrontovaná s viacerými momentmi si odniesla nasledovných 6, ktorých 6 je preto, lebo ich bolo fakt 6, napriek tomu, že sa nosí 7:

  1. Keď si Slovák, tak si Slovák a nemôžeš byť Angličan. Niekedy máme pocit, že tam vonku je všetko akési lepšie. Miestami, dokonca hektármi miest je to pravda. Keď sa však rozhodnem žiť v zahraničí, akceptujem pravidlá, tolerujem rozdielnosť, ale nezabúdam kto som. Patriotizmus nie je cudzie slovo. Za kus „slovače“ sa viem tiež hanbiť, ale otočiť sa so slovami: „Dúfala som, že dnes žiadnych Slovákov nestretnem“ ... Vtedy sa otočíte Vy a mucha má kde vletieť, pretože WTF?
  2. Keď ste bohém, pragmatik alebo hypochonder...každý ocení parkovú kultúru stravovania. Po 3 dňoch gurmánskych špecialít ako sandwich na všetky spôsoby prekladaný octovými chipsami a večernými zásobami bieleho sa predobjednávate na gastro a sebadiognostikujete malý problémik J Naštastie ste okej a preto sadáte do trávy (nekontrolujete holubie exkrementy), príjmate božské jedlo a natŕčate tvár slnku. Nie ste jediný a stávate sa tak súčasťou akéhosi okultistického rituálu, ktorého cieľom je kľud, mier a pokoj. S pokorou hľadáte jedným očkom holuba, v ktorého pozostatku s úsmevom sedíte J
  3. Metro Bože metro, kde tých ľudí berieš? Nikdy ma to neprestane fascinovať, udivovať a unášať zároveň. Prvý deň zabudnete stáť „on the right side“, aj kukáte, miestami dokonca občumujete. Druhý deň aj komunikujete so spolucestujúcimi, ale periférne stále čumíte po tých fascinujúcich ľuďoch. Tretí deň si chodíte ako doma, ale zízať jednoducho neprestanete. Ak máte v sebe čo len kus obmedzenosti a limitnosti, ktorú si na seba tak radi obliekame od 11tich rokov pravidelne o 7 ráno, tak čumíte na rozdielnosť, uvoľnenosť, bezprostrednosť, ružovosť vo vlasoch a podobne. Fascinujúce, tak ľudské a živé je toto mesto.
  4. Na iné národnosti, rasy a vlasy sa nechodí ani do zoo ani do kina, ale do Londýna. Modlíme sa, pozeráme televíziu, nakupujeme, hovoríme a žijeme na milión spôsobov. Tak prečo sa neučiť? Nepočúvať a nebrať si to dobré? Podčiarkujúce naše hodnoty a presvedčenie? Keď sa mi páči černošský gospel, prečo ho nespievať, keď neuznávam moslimsku burku, prečo ju súdiť, keď mám rada Zaru, prečo ju kupovať drahšiu než na Slovensku? Podobné otázky zamestnávali moju myseľ a šťastím prekypoval môj pohľad, lebo Londýn je „maňifik“!
  5. Nothing Hill ma svojou podmanivosťou a romantikou lákal ku koktaniu napriek tomu, že som Hugha Granta nestretla. Kings Cross je v jednej chvíli jeden chaos a vzápätí to najpokojnejšie miesto v Londýne, keď sa chytíte košíka v stene a Harry stojí obďaleč. Museum of London teleportuje Vašu dušu do minulých životov, konkrétne dvadsiate roky, kedy počujete hudbu, prechádzate sa uličkami s paličkou v ruke a nazeráte do výkladov nevediac, čo je vlastne ten sen a čo je tá realita.
  6. Krčmy, výčapy, pohostinstvá, piate cenové skupiny ... tie sú snáď všade rovnaké.  Bez ohľadu na pôdy, po ktorých kráčate, Vás budú vítať štamgasti s typickým výrazom v tvári, čašníčka Vám rovnako oduševnene bude čapovať pivo, tentokrát bez peny a bez ohľadu na spoločenský status ide vždy len o zmes pocitov a sebareflexie, ktoré Vám dajú konečný názor.

Londýn je o ľuďoch a prečo kričím: sí jú!

Záhradná (Monika Šťastniaková)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ovocinár: Vypestovať si vlastné ovocie je úplne iný zážitok

Vlastné ovocie má úplne inú chuť, ako to kúpené.


Už ste čítali?